Welcome to the online home of Ohio's premier non-profit youth baseball organization - Stallions Baseball Club! From organizational news to dedicated team pages, this website will connect you to everything Stallions Baseball.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

STALLIONS FACILITY PRACTICE SCHEDULE

                                             November 2016

   

TIME

   SUNDAY   

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

8:00-9:00am

            Hajdin Cage 3

9:00-10:00am

           

Wisniewski U17/ U13 Gregory (Field, Cage 1 & 2)

10:00-11:00am

Mosquito’s Organization - (Field) 11/20, 11/27

         

Wisniewski U17 / U13 Gregory (Field, Cage 1 & 2)

11:00-12:00pm

Mosquito’s Organization - (Cage 1&2) 11/20, 11/27

         

Wisniewski U17 / U13 Gregory (Field, Cage 1 & 2)

12:00-1:00pm

 

         

VanHove U13 (Cage1,2)

Check HS - (Field)

Hajdin Cage 3 

1:00-2:00pm

           

VanHove U13 (Field)

Check HS –     (Cage 2)

Hajdin Cage 3

2:00-3:00pm

 

Locigno U9 field

         

Stout - Pitching Tunnel

PAAP – (Field)

Hajdin Cage 3

3:00-4:00pm

Locigno U9 cage 1-2

 

 

PAAP – (Field) 

  PAAP – (Field)  

Stout - Pitching Tunnel

PAAP – (Field)

Hajdin Cage 3

4:00-5:00pm

 

 

PAAP – (Field)

  PAAP – (Field)

 

Hajdin Field

5:00-6:00pm

 

 

 

 

Stout - Pitching Tunnel  Edmunds - Pitching Tunnel

Stout - Pitching Tunnel

 

6:00-7:00pm

Moravcik U10 – (Field)

Elasky U14 - Cage 1&2)

 

Franks Cage 3

 

Franks - Cage 3 - Moravcik

Stout - Pitching Tunnel

U10 Berea Explosion (Cage 1&2)

Franks cage 3

Locigno U9 – (Field)

Webb U9 – (Cages 1 & 2)

 

Franks Cage 3

Edmunds - Pitching Tunnel

Franks - Cage 3 - Moravcik

U11 Berea Explosion (Cage 1&2)

 

Urban U11 – (Field) Moravcik U10 - (Cage 1,2)

Stout - Pitching Tunnel

Yarmesch – U12 (Field) Edmunds - Pitching Tunnel

Edmunds - Pitching Tunnel

7:00-8:00pm

Moravcik U10 – (Cage 1,2)

Elasky U14 - Field

 

Stout - Pitching Tunnel

Franks cage 3

Locigno U9 – (Cage 1&2)

Webb U9 – (Field)

Hajdin Cage 3

Edmunds - Pitching Tun

Franks cage 3

Gregory U13 cage 1 and 2

Urban U11 – (Cage 1,2) Moravcik U10 - (Field)

Stout - Pitching Tunnel

Hajdin Cage 3

Yarmesch – U12 (Cage 1,2) Edmunds - Pitching Tunnel

Edmunds - Pitching Tunnel

8:00-9:00pm

 

Franks cage 3

Hajdin Field

Franks cage 3

Gregory U13 cage 1 and 2

VanHove U13 (Field)

Hajdin Cage 3

   

9:00-10:00pm

       

VanHove U13 (Field)

   

 

                                             December 2016

   

TIME

   SUNDAY   

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

8:00-9:00am

            Hajdin Cage 3

9:00-10:00am

 

  Webb U9 – (Whole Facility - Dec. 27th)     Wisniewski U17 / Gregory U13 – (Field, Cage 1 & 2)  Dec. 23rd

Wisniewski U17 / Gregory U13 – (Field, Cage 1 & 2)

10:00-11:00am

Mosquito’s Organization (Field) 12/4, 12/11, 12/18

Franks U14 (Cage 1&2)

  Webb U9 – (Whole Facility - Dec. 27th)     Wisniewski U17 / Gregory U13 – (Field, Cage 1 & 2)  Dec. 23rd Wisniewski U17 / Gregory U13 – (Field, Cage 1 & 2)

11:00-12:00pm

Mosquito’s Organization (Cage 1 & 2) 12/4, 12/11, 12/18

Franks U14 (Field)

  Webb U9 – (Whole Facility - Dec. 27th)     Wisniewski U17 / Gregory U13 – (Field, Cage 1 & 2)  Dec. 23rd Wisniewski U17 / Gregory U13 – (Field, Cage 1 & 2)

12:00-1:00pm

 Storm U12 (Field)  Storm U11 (Cage 1,2)

         

VanHove U13 (Cage1,2)

Check HS - (Field) 

Hajdin Cage 3

1:00-2:00pm

 Storm U12 (Cage 1,2)

  Storm U11 (Field)

         

VanHove U13 (Field)

Check HS –     (Cage 3)

Hajdin Cage 3

2:00-3:00pm

Check HS –  (Cage 3)

Locigno U9 field

         

Stout - Pitching Tunnel

PAAP – (Field)

3:00-4:00pm

Check HS –  (Cage 3)

Locigno U9 cages 1 and 2

  PAAP – (Field)   PAAP – (Field)  

Stout - Pitching Tunnel

PAAP – (Field)

Hajdin Cage 3

4:00-5:00pm

 

Franks 14U - (Field) 

Poole U16 - (Cage 1,2)              

 

PAAP – (Field)

 

PAAP – (Field)  

Stout - Pitching Tunnel

Hajdin Field

 

5:00-6:00pm

Franks 14U -(Cage 1,2)

Poole U16 - (Field)  

Stout - Pitching Tunnel

 

 

Stout - Pitching Tunnel Edmunds - Pitching Tunnel  

6:00-7:00pm

Elasky 14U (Field)

Moravcik U10 – (Cage 1&2)

 

Franks - Cage 3 - Moravcik

Stout - Pitching Tunnel

U10 Berea Explosion (Cage 1&2)

Locigno U9 – (Field)

Webb U9 – (Cages 1 & 2)

Lehmer U8 -  (Cage 1,2)

Franks - Cage 3 - Moravcik

U11 Berea Explosion (Cage 1&2)

Urban U11 – (Field) Moravcik U10 - (Cage 1,2)

Stout - Pitching Tunnel

Yarmesch U12 - (Field)

U10 Girls (Cage 1&2)

Edmunds - Pitching Tunnel

Edmunds - Pitching Tunnel

7:00-8:00pm

Elasky 14U (Cage 1,2)

Moravcik U10 – (Field)

Stout - Pitching Tunnel

Franks cage 3

Locigno U9 – (Cage 1, 2)

Webb U9 – (Field)

Hajdin Cage 3

Lehmer U8 - (Field)

Gregory U13 Cage 1 and 2

Franks Cage 3

Urban U10 (Cage 1,2)

Moravcik U10 – (Field)

Stout - Pitching Tunnel

Hajdin Cage 3

Yarmesch – U12 (Cage 1,2)

U10 Girls (Field)

Edmunds - Pitching Tunnel

Edmunds - Pitching Tunnel

8:00-9:00pm

 

Franks cage 3

Hajdin Field

Franks - Cage 3

Gregory U13 cage 1 and 2

VanHove U13 (Field)

Stout - Pitching Tunnel

Hajdin Cage 3

   

9:00-10:00pm

         

VanHove U13 (Field)

Stout - Pitching Tunnel
   
 

                                             January 2017

   

TIME

   SUNDAY   

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

8:00-9:00am

 

Hajdin -Cage 3 

         

 

9:00-10:00am

Wisniewski U16 / Gregory U13 – (Field, Cage 1,2 & 3)

 

           

10:00-11:00am

Wisniewski U16  / Gregory U13 – (Field, Cage 1,2 & 3)

         

Mosquito’s Organization

(Field, Cage 1, Cage 2)

11:00-12:00pm

Wisniewski U16 / Gregory U13 – (Field, Cage 1, 2 & 3)

         

Mosquito’s Organization

(Field, Cage 1, Cage 2)

12:00-1:00pm

Storm U12 – (Field)

Storm U11 – (Cage 1 & 2)

Hajdin - Cage 3

         

Van Hove (Cage 1 ,2)

Check HS - (Field)

Stout - Pitching Tunnel

1:00-2:00pm

Hajdin - Cage 3        Storm U11 – (Field)  Storm U12 – (Cage 1&2)

         

VanHove U13– (Field)

Check HS –     (Cage 3)

2:00-3:00pm

Check HS –  (Cage 3)

Locigno U9 field

Poole U16 - (Cages 1,2) 

         

U14 Storm - Rose (Field)

Webb U9 – (Cages 1&2)

 

3:00-4:00pm

Check HS –  (Cage 3)

Locigno U9 (Cages 1 & 2

Poole U16 - (Field) 

  PAAP – (Field)   PAAP – (Field)  

U14 Storm - Rose (Cage 1,2)

Webb U9 – (Field)

4:00-5:00pm

Franks 14U  - (Field)  

Yarmesch U12 - (Cages 1&2)

 

 

PAAP – (Field)

 

PAAP – (Field)  

Stout - Pitching Tunnel

Franks - Cage 3

PAAP – (Field)

5:00-6:00pm

Franks 14U - (Cages 1&2)

Yarmesch U12 - (Field)

 

 

 

   

Stout - Pitching Tunnel

Franks - Cage 3

PAAP – (Field)

6:00-7:00pm

Elasky 14U (Field)

Moravcik U10 – (Cage 1&2)

U10 Berea Explosion (Field)

Franks-Cage 3

Locigno U9 – (Field)

Webb U9 – (Cages 1 & 2)

Lehmer U8 – (Cage 1 & 2)

U11 Berea Explosion (Field)

Urban U10 – Cage (Field)

Moravcik U10 - (Cage 1,2)

Yarmesch U12 - (Field)

U10 Girls (Cage 1&2)

 

Franks - Cage 3

Edmunds - Pitching Tunnel

7:00-8:00pm

Elasky 14U (Cage 1,2)

Moravcik U10 – (Field)

 

Stout - Pitching Tunnel

U10 Berea Explosion (Cage 1&2)

Sorge Catchers Camp U12-HS (Field)

Locigno U9 – (Cage 1 & 2)

Webb U9 – (Field)

Lehmer U8 - (Field)

U11 Berea Explosion (Cage 1&2)

Urban U10 (Cage 1,2)

Moravcik U10 - (Field)

Yarmesch – U12 - (Cage 1&2)

U10 Girls - (Field)

 

Edmunds - Pitching Tunnel

8:00-9:00pm

 

Sorge Catchers Camp U12-HS (Field)

Stout - Pitching Tunnel

VanHove U13– (Field)

Stout - Pitching Tunnel

Hajdin - Cage 3

Franks cage 3

Gregory U13 cage 1 and 2

Wisniewski field

Hajdin - Cage 3

Franks -    Cage 2

Stout - Pitching Tunnel

VanHove U13– (Field)

 

 

9:00-10:00pm

    Hajdin - Cage 3

Gregory U13 cage 1 and 2

Wisniewski field

VanHove U13– (Field)

Hajdin - Cage 3

 Stout - Pitching Tunnel

 

 

 

                                             February 2017

   

TIME

   SUNDAY   

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

8:00-9:00am

Hajdin -Cage 3

         

PAAP – (Field)

9:00-10:00am

Wisniewski U17 /Gregory U13

– (Field, Cage 2 & 3)

         

PAAP – (Field)

10:00-11:00am

Wisniewski U17 /Gregory U13

– (Field, Cage 2 & 3)

         

Mosquito’s HS - (Field) - 2/4 Mosquitos U14 - (Cage 1&2) 2/4, 2/11, 2/18

11:00-12:00pm

Wisniewski U17 /Gregory U13

– (Field, Cage 2 & 3)

         

Mosquito’s HS - (Cage 1&2) - 2/4 Mosquitos U14 - (Field) 2/4, 2/11, 2/18

12:00-1:00pm

Storm U11 – (Field)  Storm U12 – (Cage 1&2)  

Hajdin - Cage 3

         

  Check - (Field)

Vanhove U13 – (Cage 1,2)

1:00-2:00pm

Storm U12 – (Field)  Storm U11 – (Cage 1&2)  

Hajdin - Cage 3

         

 Check –(Cage 3)

Vanhove U13 – (Field)  

 

2:00-3:00pm

Check HS – (Cage 3)

Locigno U9 Field

Poole U16 - (Cage 1&2)

         

U14 Storm - Rose (Field)

Webb U9 / Lehmer U8 – (Cages 1&2)

3:00-4:00pm

Check HS – (Cage 3)

Locigno U9 -(Cages 1 & 2)

Poole U16 - (Field) 

  PAAP – (Field)   PAAP – (Field)  

U14 Storm - Rose (Cage 1,2)

Webb U9 / Lehmer U8 – (Field)

4:00-5:00pm

 

Franks 14U  - (Field)  

Yarmesch – U12 (Cages 1&2)

 

 

PAAP – (Field)

 

PAAP – (Field)  

Olmsted Falls (Cage 1,2, Field)

 

5:00-6:00pm

Franks 14U - (Cages 1&2)

Yarmesch – U12 (Field)

 

 

 

 

   

Olmsted Falls (Cage 1,2, Field)

 

6:00-7:00pm

Elasky U14 (Field)

Moravcik U10 (Cage 1&2)

U10 Berea Explosion (Field)

Franks-Cage 3

Locigno U9 – (Field)       Webb U9 – (Cages 1 & 2)

    Lehmer U8 –  (Cage 1&2)     

U11 Berea Explosion (Field)  

Urban U11 – (Field)

Morvacik U10 - (Cage 1,2)

 

 Yarmesch – U12 (Field)

U10 Girls (Cage 1&2)

 

Olmsted Falls (Cage 1,2, Field)

Edmunds - Pitching Tunnel

 

7:00-8:00pm

   

Elasky U14 (Cage 1,2)

Moravcik U10 (Field)

U10 Berea Explosion (Cage 1&2)

Stout - Pitching Tunnel 

Sorge Catchers Camp U8-U11- (Field)

Locigno U9 – (Cage 1 & 2)

Webb U9 – (Field)

  Lehmer U8 –  (Cage 1,2)

U11 Berea Explosion (Cage 1&2)

Urban U11 (Cage 1,2)

Moravcik U10 - (Field)

Yarmesch – U12 (Cage 1&2)

U10 Girls - (Field)

 

Olmsted Falls (Cage 1,2, Field)

Edmunds - Pitching Tunnel

8:00-9:00pm

Elasky- Pitching Tunnel 2/19

 

Sorge Catchers Camp U8-U11- (Field)

Stout - Pitching Tunnel

 

Stout - Pitching Tunnel

Hajdin -Cage 3

 

Gregory U13 cages 1 and 2

Wisniewski field

Franks -    Cage 2

Stout - Pitching Tunnel

VanHove U13– (Field)

Hajdin -Cage 3

 

 

9:00-10:00pm

   

Hajdin -Cage 3

GregoryU13  cages 1 and 2

Wisniewski field

VanHove U13– (Field)  

Hajdin -Cage 3

Stout - Pitching Tunnel

 

 
 

                                             March 2017

   

TIME

   SUNDAY   

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

8:00-9:00am

Webb U9 – (Cage 1,2)

Hajdin - Cage 3

         

Padua HS - (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

9:00-10:00am

Webb U9 – (Field)

Hajdin - Cage 3

         

Padua HS - (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

10:00-11:00am

Mens League - Whole Facility

         

Mosquitos U14 - (Field) 3/11 3/18, 3/31

Elasky - (Cage 1&2)

11:00-12:00pm

Mens League - Whole Facility

         

Mosquitos U14 - (Cage 1&2) 3/12, 3/18, 3/31

Elasky(Field)

12:00-1:00pm

Storm U11 – (Field) Storm U12 – (Cage 1 & 2)

Hajdin - Cage 3

         

Vanhove U13 – (Field)

Lehmer U8 –   (Cage 1,2)

1:00-2:00pm

Storm U11 – (Field) Storm U12 – (Cage 1 & 2)

Hajdin - Cage 3

         

Vanhove U13 – (Cage 1,2)

Lehmer U8 –   (Field)

2:00-3:00pm

Locigno U9 field

Franks 14U - (Cages 1&2)

Check - Cage 3

         

U14 Storm - Rose (Field)

Urban U11 (Cage 1,2

3:00-4:00pm

Franks 14U  - (Field)

Locigno U9 cages 1 and 2

Check - Cage 3

         

U14 Storm - Rose (Cage 1,2)

Urban U11 –  (Field)

4:00-5:00pm

Franks 14U  - (Field)

Yarmesch – U12 (Cages 1&2)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2, 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2, 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2, 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2, 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2, 3)

 

Olmsted Falls (Cage 1,2,3, Field)

 

5:00-6:00pm

 

Yarmesch – U12 (Field)

Franks 14U - (Cages 1&2)

Padua HS -

 (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

Padua HS -

 (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

Padua HS -

 (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

Padua HS -

 (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

Padua HS -

 (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

Olmsted Falls (Cage 1,2,3, Field)

 

6:00-7:00pm

Elasky U14 (Field)

Moravcik U10 (Cage 1 &2)

U10 Berea Explosion (Field)

Locigno U9 – (Field)

Webb U9 – (Cages 1 & 2)

Lehmer U8 –   (Cage 1,2)

U10 Berea Explosion (Field)

Urban U11 –  (Field)

Moravcik U10 (Cage 1,2)

Yarmesch – U12 (Field)

U10 Girls - (Cage 1&2)

 

LUAU - 3/11

Olmsted Falls (Cage 1,2,3, Field)

 

 

7:00-8:00pm

Elasky U14 (Cage 1&2)

Moravcik U10 (Field)

 

 U10 Berea Explosion (Cage 1&2)

Gregory 13U field

Locigno U9 – (Cage 1 & 2)

Webb U9 – (Field)

Lehmer U8 - (Field)

U11 Berea Explosio cages 1 and 2)

Urban U11 (Cage 1,2)

Moravcik U10 - (Field)

Yarmesch – U12 (Cage 1&2)

U10 Girls (Field)

 

LUAU - 3/11

Olmsted Falls (Cage 1,2,3, Field)

8:00-9:00pm

Elasky- Pitching Tunnel 3/26  

Gregory 13U Cages 1/2

 

Gregory 13U March 1 and 15

Franks U14

VanHove U13– (Field)

Gregory 13U facility

LUAU - 3/11

9:00-10:00pm

     

Gregory 13U March 1 and 15th

Frank U14

VanHove U13– (Field)

Gregory 13U Facility

LUAU - 3/11
 

 

                                             April 2017

   

TIME

   SUNDAY   

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

8:00-9:00am

Webb U9 – (Cage 1,2)

Hajdin - Cage 3

         

Padua HS - (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

9:00-10:00am

Webb U9 – (Field)

Hajdin - Cage 3

         

Padua HS - (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

10:00-11:00am

Mens League - Whole Facility

         

 Gregory U13 – (Field)

Elasky (Cage 1&2)

11:00-12:00pm

Mens League - Whole Facility

         

Gregory U13 – (Cage 1&2) 

Elasky - (Field)

12:00-1:00pm

Storm U11 – (Field)

Storm U12–(Cage 1&2)

Hajdin - Cage 3

         

Vanhove U13 – (Field)

Lehmer U8 –   (Cage 1,2)

1:00-2:00pm

Storm U12 – (Field) Storm U11–(Cage 1&2)

Hajdin - Cage 3

         

Vanhove U13 – (Cage 1,2)

Lehmer U8 –   (Field)

2:00-3:00pm

Locigno U9 field

Franks 14U - (Cages 1&2)

         

 U14 Storm - Rose (Field)

Urban U11 - (Cage 1,2)

3:00-4:00pm

Franks 14U - (Field)

 Locigno u9 cages 1 and 2

         

U14 Storm - Rose (Cage 1,2)

Urban U11 – (Field)

4:00-5:00pm

Franks 14U - (Field)

Yarmesch – U12 (Cages 1&2) 

Padua HS - (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2, 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2, 3)

Padua HS - (Field, Cage 1,2,3)

Olmsted Falls (Cage 1,2,3, Field)

5:00-6:00pm

Franks 14U - (Cages 1&2) 

Yarmesch – U12 (Field)

Padua HS - (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, Cage 2, Cage 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2, 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2, 3)

Padua HS - (Field, Cage 1, 2,  3)

Olmsted Falls (Cage 1,2,3, Field)

6:00-7:00pm

Elasky U14 (Field)

Moravcik U10 (Cage 1&2)

U10 Berea Explosion (Cage 1&2)

Locigno U9 – (Field) 

Webb U9 – (Cages 1,2)

Lehmer U8 (Cage 1,2)

U11 Berea Explosion (Field)

 

Urban U11 – (Field)

Moravcik U10 (Cage 1,2)

Yarmesch – U12 (Field)

U10 Girls - (Cage 1&2)

Olmsted Falls (Cage 1,2,3, Field)

7:00-8:00pm

Elasky U14 (Cage 1,2)

Moravcik U10 (Field)

 

U10 Berea Explosion (Field)

Locigno U9 – (Cage 1,2)

Webb U9 – (Field)

Lehmer U8 - (Field)

U11 Berea Explosion (Cage 1&2)

Urban U11 - (Cage 1,2)

Moravcik (Field)

Yarmesch – U12 (Cage 1&2)

U10 Girls - (Field)

 

Olmsted Falls (Cage 1,2,3, Field)

8:00-9:00pm

 

 

 

Gregory u13 Cages 1 and 2

Franks U14

VanHove U13– (Field)    

9:00-10:00pm

     

Gregory U13 cages 1 and 2

Frank U14

VanHove U13– (Field)